Eltefrie rundstykker og grove scones med kesam <3


images

Ja nå har høsten kommet, det har regnet masse i dag og temperaturen sank vesentlig over natta. Men høsten er jo baketid da, og det synes jo jeg er koselig 🙂

I går rørte jeg sammen deigen til eltefrie rustikke rundstykker, som jeg koste meg med til frokosten i dag ❤ Eltefrie rundstykker er enkelt  å lage og så er de utrolig gode !! Jeg hadde ikke lagd det før. Det krevet bare en god dose tålmodighet og litt planlegging, resten gjør seg selv.

Eltefrie rundstykker – 9 stk

(tok utgangspunkt i denne oppskriften http://tara.no/mat-1771/eltefrie-rundstykker, byttet fullkornsmel med Fibra)

11949272_10153514479801970_4021469202390007459_n

½ ts tørrgjær
250 g Fibra
140 g hvetemel
1 ½ ts salt
3 dl vann
Slik gjør du :
Dag 1
Ha alle ingrediensene i en bakebolle, og bland godt sammen. Deigen skal være ganske løs, men ikke flyte utover. Dekk bollen med plast, og la heve i romtemperatur over natten eller i 12-20 timer.
Dag 2
Legg et bakepapir på kjøkkenbenken og dryss mel utover. Hell deigen ut på bakepapiret. Strekk ut deigen ut og brett den inn mot midten et par ganger. Legg deigen med skjøten ned på bakepapiret. Dekk over deigen med et kjøkkenhåndkle, eller en stor bakebolle, og la etterheve i cirka 1 time.
Sett ovnen på 250 grader en halvtime før du skal steke rundstykkene. Sett samtidig inn en stekeplate, slik at den blir oppvarmet.
Bruk en deigskrape eller en skarp kniv og del deigen i ni emner. Legg deigemnene forsiktig over på et bakepapir. Ta ut den varme stekeplaten og dra bakepapiret med rundstykkene forsiktig over på den. Sett stekeplaten nederst i ovnen, og stek i fem minutter før du skrur ned til 210 grader. Stek videre i 10–15 minutter. Avkjøles på rist.
Hadde besøkt av tanten min forrige torsdag og da lagde jeg disse, som vi spiste til kvelds og frokost. De er best varme 🙂
Grove scones med kesam – 14 stk
(tok utgangspunkt i denne oppskriften ->  http://www.tine.no/oppskrifter/bakst/scones-og-muffins/grove-scones Jeg brukte Fibra istedet for sammalt hvete grov, penslet dem med egg, hadde på solsikkekjerner og trillet ut 14 boller)
11951842_10153504520841970_8597330600407194786_n
4 dl Fibra
4 dl hvetemel
1/2 ts salt
6 ts bakepulver
1 beger mager Kesam
1 dl vann
Slik gjør du :

Sett stekeovnen på 250 °C.

Bland det tørre og tilsett Kesam og vann. Rør sammen til en deig, gjerne i kjøkkenmaskin. Del deigen i to deler, og trill ut 7 emner av hver del og trykk bollene flate.

Legg dem på bakepapir eller smurt stekeplate. Skjær et kryss i hver kake med en spiss kniv, pensle med egg og strø på solsikkekjerner. Før du steker dem, ca. 10 minutter, avkjøles på rist.

GetThumbnailImage

Baked goods and doing good go hand in hand ❤

Legg gjerne igjen en kommentar <3

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s