håper dere har hatt en fin helg så langt. I går koste jeg meg i juleselskap hjemme hos ei venninne, hun hadde lagd deilig koldtbord.
I dag har jeg lagd pepperkake cupcakes med blåmuggkrem på, dette er mitt bidrag til juleutfordringen hos Matbloggsentralen – lag alternative pepperkake-kaker.
Pepperkake cupcakes 12 – 15 stk
100 g melange
100 g sukker
4 ss mørk sirup
3 egg
250 g mel
1,5 ts natron
1/2 ts pepper
1 ts kanel
1/2 ingefær
1 klype muskattnøtt
1 dl rømme
Slik gjør du:
Rør smør og sukker hvitt, tilsett sirup og ett og ett egg, vispes mellom. Bland i de tørre ingrediensene unntatt natron, denne røres godt inn i rømmen. Bland alle ingrediensene godt sammen, ha så røren i cupcake former. Jeg bruker en iskremskje for å få lik mengde i alle formene.
Stek til cupcakene er lett gyldne ca 17 min på 170 C. Avkjøles på rist, ikke ha på frosting før de er helt avkjølte.
Frosting/krem
100 g blåmuggost, f.eks Blå castello (gjerne den som er økologisk for den gir mest smak)
3 ss melk
1 1/2 dl fløte
Bland godt sammen blåmuggosten og melk til en krem, pisk fløten og tilsett denne forsiktig slik at den beholder luftigheten. Ha det i en sprøytepose som legges i kjøleskapet. Sprøyt på topper med kremen på cupcakene og pynt med tranebær og valnøtt.
Jeg er veldig glad i kombinasjonen pepperkake og blæmuggost, de tøffeste kan jo bruke Stelton ost som gir en kraftigere smak enn Blå Castello.
Ønsker dere en fortsatt fin helg ❤
Marvelous, what a blog it is! This webpage presents valuable facts to us, keep it up.
Thanks a lot for your nice comment 🙂 Wishing you a lovely weekend and welcome back 🙂 Sincerely Mariann